Si të kemi oreks më të shtuar?

Humbja e oreksit mund të jetë një çështje shumë zhgënjyese për tu trajtuar për këdo që është tashmë nën peshë ose aktualisht përjeton humbje të padëshiruar të peshës.

Kur e keni të vështirë të hani sepse thjesht nuk jeni të uritur, mund të jetë e vështirë të mbash peshën, duke rezultuar në mungesë të lëndëve ushqyese në trup dhe humbje peshe jo të shëndetshme që mund të çojë në një numër kushtesh të ndryshme shëndetësore, transmeton lajmi.net.

Kur vuani nga mungesa e oreksit, nuk është e pazakontë të ndjeni se ushqimi thjesht nuk ka shije më të mirë dhe mund të jetë e vështirë të grumbulloheni motivimin për të gatuar një vakt.

Humbja e oreksit mund të ndodhë për disa arsye, shpesh është një simptomë e problemeve të ndryshme të shëndetit fizik ose mendor dhe shpesh mund të jetë një efekt anësor i llojeve të caktuara të ilaçeve ose trajtimit.

Konsumimi i sasisë së duhur të kalorive, yndyrave, proteinave, karbohidrateve, mineraleve dhe vitaminave ndihmon që trupi juaj të funksionojë si duhet, përmirëson shëndetin dhe forcën e muskujve, madje mund të ndihmojë që truri juaj të funksionojë në mënyrën më të mirë.

Këshillë # 1. Zgjidhni ushqime të pasura me lëndë ushqyese:

Edhe nëse ndiheni mjaftueshëm mirë për të ngrënë një sasi të vogël ushqimi në të njëjtën kohë, sigurimi i një ushqimi në trupin tuaj është gjithmonë më i mirë se të mos merrni asnjë.

Këshillë # 2. Përfitoni kur jeni më të uritur:

Mbase zbuloni se rrallë jeni të uritur gjatë gjithë ditës, por papritmas merrni një rritje të oreksit pasi të ktheheni në shtëpi nga puna, për shembull.

Kuptoni se kur do të jeni më të uritur dhe sigurohuni që të keni një furnizim të mirë ushqimesh të dendura në lëndë ushqyese për tu furnizuar.

Këshillë # 3. Kufizoni pirjen me vakt:

Edhe nëse jeni duke pirë ujë, kufizimi i sasisë që pini specifikisht para dhe gjatë kohës së ngrënies mund të ndihmojë në përmirësimin e oreksit tuaj.

Nëse po mbushni stomakun tuaj me lëngje para se të hani, atëherë ka mundësi që nuk do të jeni aq të uritur dhe do ta keni të vështirë të përfundoni vaktin tuaj.

Këshillë # 4. Merrni shtesa:

Nëse oreksi juaj është jashtëzakonisht i ulët dhe shqetësoheni se mos merrni mjaftueshëm vitamina dhe minerale në trupin tuaj, atëherë ekzistojnë një numër suplementesh që mund t’i merrni në formë pilule për t’ju ​​ndihmuar, shkruan alternative medicine.

Këshillë # 5. Mbani snacks të dobishëm:

Edhe njerëzit që vuajnë nga mungesa e oreksit përfundimisht do të ndiejnë një lloj dhimbjeje urie, veçanërisht nëse ka kaluar një kohë që nga vakti i tyre i fundit dhe trupi i tyre ka shumë nevojë për karburant, transmeton lajmi.net.

Për t’u siguruar që të merrni të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten, sigurohuni që të mbani ushqime të shëndetshme, nëse filloni të ndjeheni të uritur.

Këshillë # 6. Ha pak dhe shpesh:

Kur vuani nga humbja e oreksit, atëherë ideja për të ngrënë tre vakte masive në ditë mund të jetë e mjaftueshme që të ndiheni pak të sëmurë.

Nuk ka nevojë të pastroni një pjatë të madhe mëngjesi, dreke dhe darke çdo ditë për sa kohë që trupi juaj po merr të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten, ju lehtë mund ta ndani këtë në pjesë më të vogla dhe më të menaxhueshme që janë më të lehta për tu ngrënë menjëherë .

Këshillë # 7. Bëni ngrënien një rast shoqëror:

Nëse shpesh hani vakte vetëm, atëherë kjo mund të kontribuojë në mungesën e oreksitm, transmeton lajmi.net. Shpesh, orekset tona mund të rriten thjesht duke e bërë kohën e ngrënies një rast shoqëror.

Këshillë # 8. Lëngje dhe smoothies:

Nëse keni një oreks shumë të vogël kur bëhet fjalë për ushqim, por e gjeni veten duke pirë shumë gjatë gjithë ditës, atëherë mund të përfitoni nga etja duke pirë kaloritë dhe lëndët ushqyese.

Smoothies janë një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë këtë ju mund t’i bëni me fruta, perime, qumësht, kos, fara dhe pluhurat e proteinave për të ndihmuar në furnizimin e trupit tuaj me ushqyes, vitamina, minerale dhe antioksidantë që i duhen trupit.

Këshillë # 9. Ushtroni më shumë:

Jo vetëm që na ndihmon të heqim dhjamin e tepërt, por gjithashtu mund të përmirësojë nivelet e energjisë sonë, të na ndihmojë të bëjmë një gjumë më të mirë të natës dhe madje të rrisim oreksin.