Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani ushqim pikant

Disa gatime janë aq pikante, saqë kuzhinierët duhet të mbajnë një maskë gazi gjatë gatimit për të mbrojtur sytë nga djegia.

Ngrënia e ushqimit pikant ka një ndikim të pamohueshëm në të gjithë trupin. Por jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për efektet pozitive dhe negative me të cilat do të duhet të përballen.

Ne zbuluam se çfarë ndodh me trupat tanë kur hamë ushqim pikant.

Ju mund të humbni peshë.

Të hash ushqim pikant është një mënyrë e thjeshtë për të djegur dhjamin shtesë. Asgjë nuk mund të zëvendësojë ushtrimet dhe një dietë të shëndetshme, por kapsinoidet që gjenden në speca nuk mund të dëmtojnë. Ata janë të njohur për rritjen e harxhimit të energjisë dhe zvogëlimin e dhjamit në trup.

Toleranca juaj ndaj dhimbjes do të rritet.

Është e vështirë të besohet, pasi ngrënia e ushqimit pikant është e dhimbshme në vetvete për disa njerëz. Sidoqoftë, specialistët sugjerojnë që kapsaicina mund të synojë një substancë të veçantë në trurin tonë që është përgjegjëse për ndjenjat e dhimbshme.

Ajo mashtron trurin tonë duke injoruar dhimbjen, një bonus i mirë për ata që nuk kanë frikë nga gjërat djegëse.

Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet.

Ndërsa shijoni ushqim pikant, trupi juaj pasurohet me antioksidantë. Është veçanërisht e dobishme gjatë sezonit të gripit, pasi antioksidantët na mbrojnë nga mikrobet që sulmojnë trupat tanë.

Nëse tashmë ndiheni sikur koha, gatuajini diçka me spec djegës, për të mbajtur të fortë imunitetin tuaj.

Ka një shans që të jetoni më gjatë.

Ky studim tregoi se ata që hëngrën ushqim pikant 6-7 ditë në javë kishin një normë vdekshmërie 14% më të ulët.

Studimi vëzhgoi adhuruesit e ushqimeve pikante pavarësisht nga faktorë të tjerë të rrezikut, kështu që ushqimi pikant nuk do të ndihmojë ata që kanë një mënyrë jetese jo të shëndetshme.

Konsumi juaj i sheqerit do të ulet.

Nuk është më një sekret që sheqeri është i tmerrshëm për shëndetin tuaj, por prerja e sasisë së tij nuk është e lehtë. Ekspertët thonë se shtimi i gatimeve pikante në menunë tuaj herë pas here mund të ndihmojë për të luftuar dëshirat për sheqer.

Është e ngjashme me pirjen e një gote me lëng portokalli pasi të keni larë dhëmbët, pasi të keni ngrënë diçka pikante, ne zakonisht nuk duam asgjë të ëmbël. Një arsye më shumë për të kaluar salcën djegës!

Receptorët tuaj të shijes do të vuajnë

Gjuha juaj do të jetë e para që do të ndiejë pasojat negative të dëshirave tuaja për ushqim pikant. Gjuha juaj do të ndiejë një ndjesi përvëluese dhe kjo nuk është vetëm një ndjenjë, por do të jetë një djegie aktuale.

Për shkak të saj, ju nuk do të jeni në gjendje të shijoni aq shumë aromë si më parë, por mos u shqetësoni, kjo është vetëm e përkohshme. Receptorët tuaj të shijes do të rikuperohen, përveç nëse hani shumë ushqime pikante në baza ditore për një kohë të gjatë.

Mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Disa njerëz thonë se përjetojnë një fytyrë të ënjtur dhe kruajtje në mëngjes pasi kanë ngrënë një darkë pikante. Kjo mund të ndodhë sepse specat ka të ngjarë të shkaktojnë alergji.

Për disa njerëz, ky reagim është vetëm reagimi natyror i trupit ndaj erëzave. Për të kuptuar pse ndodhi dhe si ta parandalojmë, mund të jetë e nevojshme të vizitoni një mjek.

Problemet e stomakut tuaj mund të përkeqësohen.

Nëse keni një stomak të ndjeshëm, të hani ushqim pikant është një ide e keqe, transmeton supershendeti. Së pari, mund t’ju japë diarre. Arsyeja pse është kapsaicina, e cila ka efekte pozitive në trup, por në përgjithësi, është irrituese për ne.
Për më tepër, mund të shkaktojë gastrit të përkohshëm, ose nëse tashmë keni probleme me stomakun, ka të ngjarë që ato të përkeqësohen.

Mund të rrisë urthin.

Specat përfshijnë një kombinim të acideve dhe kur konsumojmë shumë prej tyre, muret e stomakut tonë fillojnë të digjen. Kjo gjendje mund të përkeqësohet dhe të bëhet kronike në planin afatgjatë.

Pra, nuk është në interesin tuaj më të mirë të përdorni shumë ushqime pikante. Nëse tashmë po përjetoni urth, provoni të pini qumësht, ose ftohni djegien me pak akullore.