Sa ujë duhet të pini sipas peshës suaj?

Këshilla e zakonshme është të pini sa më shumë ujë.

Nëse problemi është dhimbje koke e shpeshtë, marramendje, lëkurë të thatë ose përpjekje për të arritur një qëllim humbje peshe, pirja e mjaftueshme e ujit mund të jetë një zgjidhje e dobishme për një numër problemesh shëndetësore, transmeton lajmi.net.

Por saktësisht sa mjafton?

Uji është lënda ushqyese më e bollshme në Tokë, trupi i njeriut përbëhet nga rreth 60% ujë.

Një studim i kryer nga Harvard T.H. Shkolla Chan e Shëndetit Publik zbuloi se më shumë se gjysma e të gjithë fëmijëve dhe adoleshentëve nuk po marrin mjaftueshëm hidratim.

Ndërsa çdokush mund të dehidratohet, fëmijët e vegjël janë në një rrezik më të lartë, së bashku me të rriturit e moshuar dhe njerëzit me sëmundje kronike.

Moskonsumimi i mjaftueshëm i tij mund të ju rrezikojë nga dehidrimi, duke shkaktuar simptoma të tilla si tharja e gojës, lodhja, etja, ulja e daljes së urinës, lëkura e thatë, dhimbja e kokës, kapsllëku dhe marramendja.

Është zbuluar se ndihmon në luftimin e UTI-ve. Dehidrimi i rëndë konsiderohet një urgjencë mjekësore, pasi mund të çojë në ethe, rrahje të shpejta të zemrës, frymëmarrje të shpejtë, urinim të vogël ose aspak, presion të ulët të gjakut dhe jerm.

Trupi e përdor atë në të gjitha qelizat, organet dhe indet e tij për të ndihmuar në rregullimin e temperaturës së trupit dhe ruajtjen e funksioneve të tjera trupore.

Mbajtja e trupit të hidratuar ndihmon në ruajtjen e niveleve optimale të lagështisë në këto zona, si dhe në gjak, kocka dhe tru, shkruan holistic living tips. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e palcës kurrizore, duke vepruar si një lubrifikant dhe zbutës për nyjet tuaja.

Sa duhet të pini?

Përfitimet e ujit janë të qarta. Trupi juaj ka nevojë absolutisht për të ruajtur shëndetin tuaj.

Por saktësisht sa i duhet trupit tuaj?

Mënyra më e lehtë për të llogaritur se sa ujë duhet të pini çdo ditë është të faktorizoni peshën tuaj dhe nivelin e aktivitetit tuaj fizik.

Në përgjithësi, duhet të përpiqeni për ndërmjet 25-50% të peshës tuaj trupore në litër ujë çdo ditë. Për shembull, nëse peshoni 72kg, duhet të pini 1-2 litra ujë çdo ditë. Nëse jeni fizikisht aktiv, duhet të pini dy litra ujë.