A jeni i lidhur pas sheqerit?

Sheqeri është po aq i varur sa duhani ose alkooli dhe një nga zakonet më të vështira për t’u shkelur sepse është një element kryesor i dietës standarde.

Një i rritur mesatar konsumon 63kg sheqer dhe miell të bardhë çdo vit, transmeton lajmi.net.

Ekzistojnë katër lloje të varësisë nga sheqeri. Në cilën kategori hyni ju?

Lloji 1Peshkaqen

Ju jeni të rraskapitur në mënyrë kronike dhe të fiksuar në goditje të shpejta të kafeinës dhe sheqerit.

Tipi 2Më ushqe tani ose do të të vras

Kur jeni i varur, kjo do të thotë që stresi i jetës ju ka lodhur gjëndrat mbiveshkore.

Lloji 3Gjuetar i sheqerit

Dëshirat për sheqer mund të shkaktohen nga rritja e majave dhe të shfaqen si bllokime kronike të hundës, sinusit ose sindromës së zorrës së irrituar.

Lloji 4Karbohidratet në depresion

Hormonet tuaja janë jashtë ekuilibrit, dëshirat e sheqerit shkaktohen nga cikli menstrual i juaj, menopauza ose andropauza, shkruan alternative medicine.

Disa prej nesh rrallë mund të dëshirojnë sheqer, më shumë ndoshta kërcejnë në mes të disa kategorive të lartpërmendura, dhe akoma të tjerët mund të identifikohen vetëm me një lloj varësie, por sido që të jetë rasti, është shumë e sigurt të themi që të gjithë jemi ndjerë të varur, të trishtuar, ose stresuar, dhe zgjidhur emocionet tona përmes sheqernave.

Këtu janë tetë këshillat kryesore për të pushtuar dëshirën ndaj sheqerit.

>1. Mos harroni: Kënaqësia është e mirë. Kryesorja është të shijoni ëmbëlsirat tuaja kur e trajtoni veten.

>2. Çokollata është një ushqim i shëndetshëm nëse synoni për një varietet të papërpunuar. Shkoni për cilësi, jo sasi.

>3. Adresoni shkakun themelor të varësisë nga sheqeri.

>4. Krijoni energji të shëndetshme kur ndiheni të lodhur në vend që të zgjidhni një rregullim të shpejtë. Filloni mëngjesin tuaj me një pije të mirë ose ushqim të pasur me vitamina, transmeton lajmi.net.

>5. Nëse ndjeheni të irrituar kur jeni të uritur, lodhja e gjëndrës suaj trajtuese të stresit veshkor ka mundësi të shtyjë dëshirat e sheqerit. Rritni marrjen e kripës dhe proteinave dhe pini një filxhan çaj çdo mëngjes.

>6. Kushtet si sinusiti kronik ose sindroma e zorrës së irrituar mund të jenë rezultat i mbiprodhimit të majave dhe forcës lëvizëse të dëshirave tuaja. Trajtimi i kandidës dhe marrja e një probiotiku të mirë mund të jetë shumë e dobishme.

>7. Depresioni dhe ankthi më vonë gjatë jetës në 40 ose 50-at tuaja mund të shkaktohet nga mungesa e estrogjenit ose testosteronit, në këtë rast hormoni bioidentical mund të jetë shumë i dobishëm.

>8. Stevia mund të jetë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i sheqerit për ata që pëlqejnë shijen (plus, është shumë më e ëmbël se sheqeri i zakonshëm, kështu që mund të përdorni më pak). TrueVia dhe Purvia janë gjithashtu ëmbëlsues të shkëlqyeshëm natyralë.