Mënyra shërimi të thjeshta për dhimbjen e kokës

Dehidrimi mund të jetë një nga shkaqet më të zakonshme të një dhimbje koke.

Dehidrimi është humbja e ujit dhe elektroliteve, të tilla si natriumi, kloruri dhe kaliumi, të cilat janë të nevojshme për funksionimin e trupit, transmeton lajmi.net.

Shkaku kryesor i dehidrimit nuk është pirja e mjaftueshme e ujit për të mbajtur nivele të shëndetshme. Një sërë simptomash të pakëndshme ndodhin kur kjo të ndodhë, duke përfshirë dhimbje koke.

Është veçanërisht e lehtë të neglizhoni zëvendësimin e lëngjeve kur ushtroni ose bëni një aktivitet të rëndë, ose kur jeni i sëmurë me një sëmundje që shkakton të vjella ose diarre.

Përveç ujit të pijshëm, ka shumë përbërës të tjerë natyralë që mund të përdoren për të trajtuar një dhimbje koke.

Bëni një banjë me livando

Nxehtësia e lagësht shpesh përshkruhet për të liruar muskujt e ngurtë, të dhembur dhe për të lehtësuar tensionin. Për shkak se kaq shumë dhimbje koke janë të përqendruara në tension, një banjë mund të sjellë lehtësim edhe në kokën e dhembur.

Shikoni ushqimin tuaj

Ushqime të caktuara mund të veprojnë si shkaktarë dhe si rezultat mund të jenë një shkak kryesor i dhimbjeve të kokës. Alergjenët e zakonshëm si gluteni, soja, qumështi i lopëve dhe butakët kanë qenë të lidhur me dhimbje koke migrene.

Akull

I ftohti nga akulli ndihmon në uljen e inflamacionit që kontribuon në dhimbje koke. Plus, ka një efekt mpirës në dhimbje, shkruan holistic living tips. Nëse vuani nga një dhimbje koke migrene, provoni të vendosni një paketë akulli në pjesën e pasme të qafës tuaj. Brenda një gjysmë ore duhet të ndiheni të lehtësuar.

Mollë

Mollët dhe uthulla e mollës kanë atribute që mund të ekuilibrojnë acidin dhe nivelet alkaline në trup, duke ju lehtësuar nga dhimbjet e kokës. Thjesht hani një mollë me pak kripë ose shtoni dy lugë çaji uthull molle në një gotë të plotë me ujë dhe pijeni atë.

Gjumi

Çrregullimet në mënyrën e gjumit, të tilla si gjumi i pamjaftueshëm. Një studim tek fëmijët dhe adoleshentët zbuloi se strategjitë e mos mjekimit për të përmirësuar zakonet e gjumit ulën frekuencën e migrenës.