Tërmet i fuqishëm godet Tajvanin, ja sa ishte magnituda

Një tërmet me fuqi prej 5.9 ballë sipas shkallës së Rihterit sot ka goditur verilindjen e Tajvanit.

Epiqendra e tërmetit ka qenë 39.4 kilometra në verilindje të Yilan County Hall në një thellësi fokale prej 106.5 kilometra.

Lëkundjet e tokës janë ndjerë në vende të tjera si Hsinchu County, Taipei City, Hualien County, New Taipei City, Taoyuan City, Miaoli County dhe Yunlin County.

Deri më tani nuk ka raportime për viktima apo dëme materiale.