Tensionohet situata mes dy Koreve, gjendet i vdekur zyrtari i peshkimit të Koresë së Jugut

Është tensionuar situata politike mes Koresë së Jugut dhe asaj të Veriut, pas një incidenti të rëndë të ndodhur së fundmi.

Trupat e Koresë së Veriut qëlluan për vdekje një zyrtar të peshkimit të Koresë së Jugut, i cili u zhduk në fillim të kësaj jave.

Ndërsa, trupi i tij është gjetur pa shenja jete dhe i djegur tashmë, kanë thënë zyrtarisht nga Koreja e Jugut.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se provat sugjeronin se burri po përpiqej të largohej në Veri kur u raportua i zhdukur nga një anije peshkimi të hënën rreth 10 km (6 milje) në jug të vijës kufitare veriore, një demarkacion i diskutueshëm i kontrollit ushtarak që vepron si kufiri de facto detar midis dy Koreve.

Arsyeja se përse u qëllua zyrtari 47-vjeçar nuk dihet, por trupat e Koresë së Veriut duket se kanë vepruar nën urdhra anti-koronavirus, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Zyra e sigurimit kombëtar të Shtëpisë së Kaltër presidenciale tha se vrasja ishte një “krim kundër njerëzimit” dhe i bëri thirrje Koresë së Veriut të kërkojë falje dhe të vendosë masa për të parandaluar një përsëritje të incidenteve të ngjashme në të ardhmen.

Duke cituar burime të inteligjencës, ushtria tha se njeriu i paidentifikuar duket se ishte marrë në pyetje në det, në veri të NLL dhe rreth 38 km (24 milje) nga vendi ku ai u zhduk, para se të ekzekutohej me një “urdhër nga një autoritet epror”. Trupat me maska ​​gazi e mbuluan trupin me vaj dhe i vunë flakën.