14 mijë e 894 persona të shëruar nga COVID-19, 58 brenda 24 orëve të fundit

159 raste të reja të infektuar me COVID-19 janë konfirmuar së fundi na IKSHPK.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 1 mijë e 245 testime, ku edhe numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 17 mijë e 422.

58 persona janë shëruar në 24 orëshin e fundit nga COVID-19, e numri i përgjithshëm i të shëruarave nga ky virus është 14 mijë e 894 raste, transmeton lajmi.net.

Numri i rasteve aktive në gjithë Kosovën është 1 mijë e 871, ndërsa komuna me më së shumti raste vazhdon të jetë Prishtina.

Njoftimi i plotë:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.245 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 159 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 17.422 raste nga 83.923 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 657 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 58 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.894 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.871.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 54 raste, komuna Gjilan 34 raste, komuna Fushë Kosovë 11 raste, komuna Gjakovë 8 raste, komuna Pejë 8 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Ferizaj 6 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Rahovec 5 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Istog, Malishevë, Shtime dhe Suharekë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!