“Shpërthen” COVID-19 në Gjermani, rritje rekord e infeksioneve ditore

Gjermania ka shënuar rritje rekorde të rasteve të reja me COVID-19.

Gjermania ka regjistruar 6,638 infeksione të reja me COVID-19, raporton DW, transmeton lajmi.net.

Vendi ka raportuar një rritje të ndjeshme të rasteve të reja javët e fundit, në nivele që nuk janë parë që nga fillimi i pandemisë. Rritja e fundit rekord ditore ishte në mars.

Gjermania pa një rritje rekord ditore në rastet e reja të koronavirusit të enjten, duke raportuar 6,638 infeksione të reja dhe duke e çuar totalin që nga fillimi i pandemisë në 341,223, sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch për sëmundjet infektive.

Rritja e mëparshme rekorde e mëparshme e Gjermanisë ishte 6,294 në 28 mars. Vendi raportoi gjithashtu 33 vdekje të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 9,710. /Lajmi.net/