Instituti Sizmologjik: Kosova u godit nga 6 tërmete

Rreth orës 08:00 të mëngjesit, në Kosovë ka pasur sërish tërmet me magnitudë 2.1 sipas shkallës Rihter. Epiqendra e këtyre tërmeteve ishte ne jug-perendim të Prishtines, zona Bardhi madh-Batushë-Sllatinë.

Këtë e ka konfirmuar edhe Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës, ku tha se gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 6 tërmete me intensitet të ulët 1.5 deri 2.3 shkallë Richter.

“Bazuar në Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës dhe Qendrës Sizmike Euro-Mediterane, si dhe në analizën numerike të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, më 10/10/2020 n’ora 8:01 sipas kohës lokale, Kosova është goditur nga një tërmet me magnitudë 2.1 sipas shkallës Rihter, përkatësisht me intensitet IV ballë të Merkalit.

Thellësia hipoqëndrore ishte 4 km. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhe 6 tërmete me një intensitet te ulet 1.5-2.3 shkallës Richter. Epiqendra e këtyre tërmeteve ishte ne jug-perëndim të Prishtinës, zona Bardhi madh-Batushë-Sllatinë”, ka bërë të ditur Mustafa për Metron.

Tutje ai tha se tërmeti në fjalë është ndier dukshëm nga qytetarët e Regjionit te Prishtinës.