Pesë sëmundjet më vdekjeprurëse te femrat pas kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

Tumori dhe sëmundja e zemrës janë shkaqet më të zakonshme të vdekshmërisë në gratë e moshës mesatare.

Sipas statistikave dhe në varësi të moshës, këto dy sëmundje janë shkaku i vdekjes në popullatën totale femërore në një raport midis 33 dhe 55 për qind. Por përveç këtyre dy shkaqeve, ne ju sjellim një listë të sëmundjeve më të zakonshme që marrin qindra-mijëra jetë të grave në vit, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

Sëmundje kronike e mëlçisë

Mëlçia është jashtëzakonisht e rëndësishme për funksionet jetësore biologjike, meqë pastron trupin nga toksina dhe e ndihmon të thithë lëndë ushqyese dhe energji nga ushqimi. Shkaqet më të zakonshme të shfaqjes së sëmundjes së mëlçisë janë paraqitja e viruseve si hepatiti dhe konsumimi i tepërt i alkoolit. Simptomat e cirrozës së mëlçisë janë: ndjenja e plogështisë, lodhja, humbja e oreksit dhe fryrja e barkut. Dr. Sharonne Hayes, profesoreshë në Klinikën Mayo, shpjegon se pesha, dieta e shëndetshme dhe konsumimi i një pije alkoolike në ditë, janë mënyra të provuara për të ruajtur shëndetin e mëlçisë.

Sëmundjet kronike të frymëmarrjes

Është mirë e njohur si sëmundje pulmonare obstruktive kronike dhe rreziku më i madh i marrjes së një prej këtij grupi sëmundjesh është konsumimi i duhanit. Ky zakon mund të shkaktojë sëmundje të frymëmarrjes dhe mund të përkeqësojë simptomat. Një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjes së frymëmarrjes është gulçimi (frymëmarrje e cekët). Sëmundja zakonisht zhvillohet ngadalë, kështu që simptomat nuk bëhen shumë të theksuara, gjë që është arsyeja më e zakonshme për diagnostikimin e sëmundjes kur ajo tashmë është në një fazë të avancuar. Nëse herë pas here ndiheni sikur po keni vështirësi për frymëmarrje dhe nëse e keni papritur këtë simptomë, vizitoni mjekun.

Diabeti

Diabeti ndodh kur trupi juaj nuk mund të rregullojë më sasinë e sheqerit në gjak. Me kalimin e kohës, diabeti shkakton një sërë sëmundjesh të tjera si sëmundjet e zemrës, dëmtimet e nervave dhe veshkave. Diabeti tip 1 është një sëmundje autoimune që parandalon trupin të prodhojë insulinë dhe prek rreth 5 për qind të popullsisë.

Diabeti tip 2 fitohet dhe parandalon pankreasin të përdorë insulinën që prodhon trupi. Diabeti i tipit 2 në të gjithë botën ka arritur përmasa epidemike. Disa shenja të hershme të diabetit janë urinimi i shpeshtë, ndjenja e vazhdueshme e etjes, lodhja e tepërt, problemet e shikimit dhe ndjenja e urisë edhe pas vaktit. Ekspertët thonë se diabeti i tipit 1 zakonisht shkaktohet nga trashëgimia gjenetike dhe shkaktarët e mjedisit në fëmijërinë e hershme. Fillimi i diabetit të tipit 2 mund të parandalohet duke ndryshuar stilin e jetës tuaj për të përfshirë një dietë të shëndetshme dhe peshën e rekomanduar.

Gripi dhe pneumonia

Shumica e të rriturve në gjendje të rregullt shëndetësore do të parandalohen të bëjnë punët e tyre të përditshme nga gripi dhe të detyrohen të qëndrojnë në shtrat për disa ditë me ethe dhe të dridhura. Por për ata që tashmë kanë shëndet të dëmtuar, veçanërisht nëse bëhet fjalë për sëmundje vaskulare dhe veshkash, gripi mund të shkaktojë komplikime me një rezultat fatal. Gripi, gjithashtu mund të shkaktojë pneumoni, e cila gjithashtu mund të jetë fatale nëse shoqërohet me sëmundje kronike. Njerëzit në rrezik duhet të mbahen larg nga ftohjet dhe duhet të vaksionohen.

Sepsa

Sepsa është një infeksion i gjakut dhe kontraktohet nga njerëz që tashmë janë të sëmurë. Zakonisht fillon si një infeksion në një pjesë tjetër të trupit në mushkëri, traktin urinar, lëkurë ose veshka. Ky infeksion përhapet me kalimin e kohës në qarkullimin e gjakut, ku formohen mpiksjet e gjakut dhe ndodh dështimi i organeve.

Njerëzit me sistem imunitar të dobësuar dhe probleme shëndetësore para-ekzistuese bëjnë pjesë në grupin e rrezikut për marrjen e sepsës. Dridhjet e papritura, frymëmarrja e shpejtë dhe ritmi i shtuar i zemrës janë simptoma të sepsës, por problemi është se ato janë simptoma të një aktiviteti të tepërt fizik ose një ftohjeje, kështu që është e vështirë të merren seriozisht. Njerëzit e moshuar si dhe ata me sëmundje kronike dhe të rënda duhet t’i marrin seriozisht këto simptoma dhe të kërkojnë menjëherë kujdes mjekësor.