5 këshilla për të qëndruar të shëndetshëm në zemër

Sëmundjet e zemrës janë shkaku numër një i vdekjeve në botë.

Nëse jeni njëri prej tyre, këtu janë pesë mënyra natyrore për të forcuar zemrën tuaj dhe për të ngadalësuar sëmundjet, transmeton lajmi.net.

Medikamentet për dështimin e zemrës kanë efekte anësore serioze

Njerëzit e të gjitha moshave mund të preken nga dështimi kongjestiv i zemrës, me rreth një të tretën e pacientëve nën moshën 60-vjeçare.

Sëmundja shkakton më shumë shtrime në spital sesa të gjitha format e kancerit së bashku. Njerëzit e diagnostikuar, shpesh inkurajohen të marrin shumë ilaçe, me disa efekte anësore mjaft të forta.

Këto ilaçe, edhe pse mjaft të nevojshme, kanë tendencë të shkaktojnë marramendje, lodhje, ndryshime në funksionin e veshkave, ënjtje, të përzier, oreks dhe probleme me tretjen.

Këtu janë disa mënyra të dobishme natyrore për të ngadalësuar dështimin e zemrës:

  1. Bëni ndryshime në ushqim

Mund të duket pak kundër-intuitive, por pacientët me CHF duhet më mirë të rrisin konsumin e tyre të vajrave mono të pangopur si vaj ulliri, si dhe ushqime të larta në acide yndyrore thelbësore.

Pacientët duhet të hanë më shumë fruta, perime dhe fibra sidomos hudhër, qepë dhe selino, pasi është provuar se ulin presionin e gjakut. Salmoni, farat chia dhe arrat janë gjithashtu të shkëlqyera për një zemër të shëndetshme.

  1. Konsumoni murriz

Bari i murrizit, i njohur gjithashtu si gjemba, pema e majës, bardha ose murrizi, është barishte e zemrës, shkruan holistic living tips. Studimet klinike kanë zbuluar se ekstrakti i barit ka një efekt pozitiv në trajtimin e mosfunksionimit të barkusës së majtë dhe lufton simptomat e shoqëruara me CHF të butë dhe të moderuar.

Murriz është gjetur për të ndihmuar në efikasitetin e pompimit të zemrës dhe frenimit ACE. Kokrra e murrizit njihet nga qeveria gjermane si ilaç për zemrën, transmeton lajmi.net. Me sa duket ndihmon zemrën për të metabolizuar energjinë dhe për të përdorur oksigjenin, dhe flavonoidet në kokrra të kuqe rritin forcën e muskujve të zemrës në tkurrje.

  1. Suplementet e magnezit dhe vitaminës

Ndërsa një “ulje” e marrjes së magnezit mund të jetë fatale për të sëmurët me CHF, suplementet e magnezit janë treguar, në disa raste, të jenë efektive në luftimin e takidizrhythmias (rrahjet e shpejta, të parregullta të zemrës).

Shtesa të tjera natyrore që mund të përfitojnë pacientë me CHF përfshijnë vitaminë C (ndihmon në metabolizmin qelizor), vitaminë E (anti-oksiduese), të gjitha vitaminat B (për funksionin e zemrës), kreatinë (për funksionin e zemrës), vaj peshku dhe kalium (nëse CHF shkaktohet nga nivele të ulëta kaliumi).

  1. Përdorni Koenzimën Q10

E njohur gjithashtu si CoQ10, kjo shtesë është një koenzimë që ndodh natyrshëm në kafshë dhe në të gjitha qelizat e trupit të njeriut. Shumë kardiologë të çertifikuar përshkruajnë CoQ10 për të trajtuar CHF, ndërsa mjekët që i rezistojnë trajtimeve natyrore shpesh ngurrojnë.

  1. Bëni ndryshime në stilin e jetës

Dihet mirë se njerëzit që vuajnë nga insuficienca e zemrës dhe sëmundje të tjera të ngjashme si sëmundja koronare e zemrës duhet të bëjnë ndryshime drastike në rutinën e tyre të përditshme.

Ju duhet të mbani një peshë të shëndetshme që zvogëlon tendosjen në zemër, shmangni konsumimin e tepërt të alkoolit dhe kufizoni marrjen e kripës. Ushtrimet e rregullta janë treguar se ulin simptomat dhe zgjasin jetën.