“Kështu i bëja për vete zyrtarët e huaj”, ish-agjentja ruse vjen me një rrëfim të rrallë për mediat amerikane

Një ish-spiune seksi tregon se si i manipuloi me objektivat duke i bërë ata që të fiksohen pas saj.

Aliia Roza është një ish-shtetase e Rusisë, e cila pretendon se është ish-spiune. Pas vitesh heshtje, ajo vendosi të fliste për punën e saj të vjetër.

Roza thotë se ishte trajnuar në Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB) dhe tani, pas dy dekadash, ajo po zbulon të gjitha sekretet e punës së saj specifike.

“Nuk mund të heshtja më. Nuk mund të jetoja më me këtë dhimbje, edhe pse e kalova gjithë atë traumë. Po të mos kisha folur unë, kush do të fliste”, tha Roza.

Ajo nuk lejohej të kishte familje

Në një podcast, dëgjuesit zbulojnë se si Roza arriti të arratisej nga Moska me djalin e saj të vogël për t’i dhënë atij një jetë më të mirë, shkruan nypost.

“Arritja më e madhe në jetën time është të bëhem prind. Doja ta përjetoja. Doja të krijoja një familje, të bëja fëmijë. Dhe nuk më lejuan ta bëja këtë. Pastaj kuptova – prit një minutë, kam vetëm një jetë, nuk dua ta shpenzoj duke u sakrifikuar për diçka në të cilën nuk besoj më. Ky ishte momenti kur fillova të kuptoja se si të shpëtoja”, pohoi ajo.

Roza lindi në një familje kazako-tatare. Babai i saj ishte një oficer ushtarak i rangut të lartë në Bashkimin Sovjetik dhe gjyshi i saj luftoi kundër nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ajo ishte nën trajnim special që nga fëmijëria

Që nga fëmijëria, ajo u përfshi në një program të posaçëm shtetëror për fëmijët e oficerëve të lartë.

Ajo ëndërronte të punonte në dizajnin e modës, por babai i saj e paralajmëroi se nuk kishte zgjidhje tjetër.

“Që në moshë të vogël jam trajnuar për të bërë gjëra të ndryshme si arte marciale, aktivitete të veçanta fizike. Mësova se nuk mund të dorëzohesh, nuk mund të jesh i pambrojtur, nuk mund të jesh i dobët, nuk mund të qash. Askush nuk mund të hyjë në këtë program. Nëse nuk keni një anëtar të familjes”, pohoi Aliia.

Si 18-vjeçare hyri në programin top-sekret të KGB-së

Mirëpo, Roza shprehet se nuk e kishte menduar kurrë që më vonë do të hynte në të ashtuquajturin program seksi.

Në moshën 18-vjeçare, ajo u zgjodh mes 350 studentëve për të marrë pjesë në një program top-sekret të zhvilluar nga ish-psikologë dhe oficerë të lartë të KGB-së.

Atje, tha Roza, mësoi se si të përdorte joshjen dhe bindjen për të marrë informacion nga objektivat e armikut.

“Nuk është vetëm seksi – në fakt është shumë larg seksit. Gjithçka është në artin e komunikimit. Mësuam se si të vishemi, si të bëjmë grim, si të prezantojmë veten, si të flasim me objektivat tona, si t’i bëjmë objektivat që të na besojnë. Kjo është psikologjia e njerëzve, kriminelëve, burrave. Ka të bëjë me të kuptuarit e perspektivës së meshkujve dhe çfarë saktësisht duan ata”, pohoi bukuroshja.

Roza thotë se joshja fillon me komplimente “nuk është vetëm kaq – më pëlqen xhaketa jote. Duhet të jetë diçka vërtet specifike dhe e përshtatshme për atë moment. Kështu do të tërhiqni vërtet dikë, ai do t’ju pëlqejë. Dhe kur të dini se si të zhvilloni një bisedë, njerëzit do të bëhen shumë të hapur ndaj jush. Ata do të bëhen shumë miqësorë. Mësoni si të jeni të sjellshëm, miqësor, të respektueshëm në shoqëri. Dhe pastaj ka teknika seksuale. Kjo është vërtet e ashpër. Por kjo është arsyeja pse objektivi juaj bëhet i fiksuar pas jush. Është një lojë krejtësisht ndryshe”.

Kuptoi që asaj i ishte ‘shpëlarë truri’

Roza tha se asaj iu deshën shumë vite për të kuptuar më vonë se i ishte ‘shpëlarë truri’.

“Ata më bënë të besoja se isha një heroinë që luftoja trafikun e njerëzve dhe drogës, duke shpëtuar të gjithë ata fëmijë të mitur që po rrëmbeheshin. Pashë prindërit që vinin tek ne duke qarë, duke na lutur të ndihmonim. Dhe ne agjentët kishim një pagë shumë të ulët, rreth 100 dollarë në muaj dhe punonim gjashtë ditë në javë. Megjithatë, u ndjeva si një patriote, si një heroinë që shpëton jetën e dikujt”, tregoi ajo.

Dhe Roza ndihej shumë e fuqishme, sikur askush nuk mund t’i bënte asgjë.

“Unë sakrifikova trupin tim dhe durova abuzimet duke bërë të gjitha ato misione. Kështu që unë thjesht ndava emocionet e mia nga trupi im. Në fund të fundit, nëse do të shpëtoja jetën e dikujt, u ndjeva mirë për këtë”, tha Roza, duke shtuar se është e gatshme të bëjë gjithçka për vendin.

Krijuesi i podcast-it Strauss i tha Fox News Digital se ishte e vështirë të besohej në fillim historia e Rozës.

Por, pas hulumtimit dhe bisedës me burime, ishte e vështirë të injoroheshin pretendimet e saja.

Ajo shpëtoi me ndihmën e të dashurit të saj

Në vitin 2004, Roza ra në dashuri me njeriun për të cilin supozohej se ishte pjesëtar i inteligjencës ruse.

Sipas mediave, ‘bashkëpunëtorët’ më vonë kanë zbuluar se ajo ishte spiune.

Me ndihmën e të dashurit të saj, Roza u arratis nga Moska dhe përfundimisht u vendos në Los Angeles. Ajo mori një emër të ri, të cilin e përdor edhe sot. Më pas ajo tha se ndihej e përfituar nga qeveria ruse.

“I pashë të gjitha këto agjente të tjera gra që arritën një moshë të caktuar, si 56 vjeç. Ata dukeshin shumë të mjera, të vetmuara. Ata nuk u lejuan të kishin një jetë private. Ata nuk mund të kishin familje. Dhe nuk mund të lejoja që kjo të më ndodhte edhe mua”, deklaroi ajo.

Sot, Roza ndan këshilla joshëse për gratë që duan të rrisin vetëbesimin e tyre. Ajo ka mbi një milion ndjekës në Instagram.

Dhe Strauss shpreson se podcasti do të inkurajojë ish-spiunët e tjerë që t’i tregojnë publikisht historitë e tyre.