Von der Leyen fiton mbështetjen për mandatin e dytë si presidente e Komisionit Evropian

epa09353063 European Commission President Ursula von der Leyen talks to the media at a press conference after a meeting with Czech Prime Minister Babis during her visit in Prague, Czech Republic, 19 July 2021. Von der Leyen is on a visit to the Czech Republic in relation to the presentation of the Recovery and Resilience Facility (RRF). EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka fituar mbështetjen e partisë së saj të qendrës së djathtë gjermane për një mandat të dytë, duke e vënë atë në një pozitë të fortë për të siguruar pesë vjet të tjera drejtimin e organit ekzekutiv të Bashkimit Evropian.

Në një takim të udhëheqjes së partisë, Kristian Demokrate e opozitës gjermane i dhanë mbështetjen e tyre von der Leyen për të qenë kandidati i tyre për president të Komisionit, raporton Reuters.

Ai konfirmon një supozim të përhapur se von der Leyen do të kërkonte një mandat tjetër.

Ish-ministri gjerman i mbrojtjes 65-vjeçar tani ka gjasa të bëhet kandidati i grupit ombrellë pan-evropian të qendrës së djathtë, Partia Popullore Evropiane (EPP), në një kongres në Bukuresht në mars.

“Po marr një vendim shumë të vetëdijshëm dhe të mirëmenduar. Unë do të doja të kandidoj për një mandat të dytë në detyrë dhe i jam shumë mirënjohës CDU-së që më emëroi si kandidatin kryesor për PPE-në sot”, tha von der Leyen në një konferencë shtypi pas takimit të partisë në Berlin.

Në prill 2022, ajo ishte ndër liderët e parë evropianë që vizitoi Kievin dhe në qershor ajo njoftoi se Ukraina ishte një kandidate për anëtarësim në BE, pasi kapërceu skeptikët brenda komisionit, si dhe kryeqytetet kombëtare.